Results

  • Titles
    2018
    Age Group
    Qld State Aquathlon Championships (Kawana)
    16-19 Male
    2018
    World Champion
    ITU World Triathlon Age Group Championships - Gold Coast
    16-19 Sprint Distance
    2018/19
    Overall and Age Champion
    Qld Duathlon State Championships (Springfield)
    16-19 Male - Sprint Distance
    2017
    World Champion
    ITU World Triathlon Age Group Championships - Rotterdam
    16-19 Sprint Distance
    2017
    Age Champion
    Qld Aquathlon Championships (Kawana)
    16-17 Male
    2017
    Sportsman of the Year
    Victoria Point State High
    Grades 7 - 12
    2017
    Athlete of the Year
    Victoria Point State High
    Years 7 - 12
    2016-17
    Overall Champion
    Qld Nissan State Series
    All Ages and Genders
    2016/17
    Age Champion
    Qld Nissan State Series
    16-17 Male
    2017
    Age Champion
    Qld Sprint Championships (Moreton Bay Tri - Redcliffe)
    16-17 Male
    2017
    Age Champion
    Qld Championships (Kingscliff)
    16-17 Male - Sprint Distance
    2016/17
    Triathlete of the Year
    Sharks Triathlon Club
    Junior Male
    2016/17
    Age Champion
    TEES Athletics Club
    17 Male
    2017
    Age Champion
    Qld School Sport State Trials (Hervey Bay)
    Senior Male
    2016
    Sportsman of the Year
    Victoria Point State High
    Grades 7 - 12
    2016
    Athlete of the Year
    Victoria Point State High
    Grades 7 - 12
    2016/17
    Age Champion
    Qld Duathlon State Championships (Springfield)
    16-17 Male - Sprint Distance
    2015/16
    Highest point scorer - Cross Country
    TEES Athletics Club
    All Ages
    2015/16
    Triathlete of the Year
    Sharks Triathlon & Cycling Club
    Intermediate Male
    2015/16
    Age Champion
    Qld Nissan State Series
    U16 Male - Sprint Distance
    2015
    Sportsman of the Year
    Victoria Point State High
    Grades 8 - 12
    2015
    Athlete of the Year
    Victoria Point State High
    Grades 8 - 12
    2015
    Overall Winner
    Wynnum Redland Cycle Club - Club Championships
    B Grade Open and Junior
    2015
    Age Champion
    QLD Aquathlon Championships (Kawana)
    14-15 Male - Full Distance
    2015
    Triathlete of the Year
    Sharks Triathlon Club
    Junior
    2015/16
    Age Champion
    TreX Cross Enduro (Murrenbong)
    15-19 Male - Long Course
    2015/16
    Age Champion
    Qld Sprint State Championships (Redcliffe)
    14-15 Male - Sprint Distance
    2015/16
    Age Champion
    Qld Duathlon State Championships (Springfield)
    14-15 Male - Sprint Distance
    2014/15
    Age Champion
    TEES Athletics Club
    Under 16 Male
    2015
    Age Champion
    Qld Medium Course Cross Country (Yeronga)
    U16 Male - 3000m
    2014/15
    Age Champion
    Qld Nissan State Series
    U16 Male - Sprint Distance
    2014/15
    Age Champion
    Qld Gatorade Series
    U16 Male - Enticer
    2014
    Athlete of the Year
    Victoria Point State High
    Years 8 - 12
    2014
    Triathlete of the Year
    Sharks Triathlon Club
    Junior
    2013/14
    Age Champion
    Qld Gatorade Series
    U14 Male - Enticer
    2013
    Athlete of the Year
    Victoria Point State High
    Years 8 - 12
    2012/13
    Age Champion
    Qld Gatorade Series
    U14 Male - Enticer
  • Triathlon
    2018
    4th
    Moreton Bay Triathlon (Redcliffe)
    Open Mens - Standard Distance
    2017/18
    15th
    Australian Junior Triathlon Series
    16-19 Male
    2018
    2nd
    Luke Harrop Memorial Triathlon (Duathlon)
    Open Mens
    2018
    3rd
    QTS - R6 (Caloundra)
    16-19 Male - Sprint
    2018
    1st
    Australian Junior Mixed Relay Championships (Glenelg)
    ITU Junior Mixed
    2018
    1st
    QTS - R5 (Robina)
    16-19 Male - Super Sprint
    2017
    8th
    Australian Junior Triathlon Series - R1 - Super Sprint Race Weekend (Runaway Bay)
    Junior Male (16-19)
    2017
    1st
    Qld Aquathon Championships
    16-17 Male
    2017
    2nd
    QTS - R3 (Kawana)
    16-19 Male - Sprint Distance
    2017
    1st
    Straddie Salute - Pure
    U19 Male
    2017
    1st
    Jewel Gold Coast / Luke Harrop Memorial Triathlon (Southport)
    16-19 Male
    2017
    2nd
    Mixed Relay - Jewel World Triathlon (Gold Coast)
    Under 23
    2017
    7th
    QTS - R7 (Raby Bay)
    Open Men (long distance)
    2017
    2nd
    Australian Championships - Cross Triathlon
    16-17 Male (Sprint)
    2017
    9th
    Australian Junior Triathlon Series - R3 (Glenelg)
    Junior Men (16-19)
    2017
    2nd
    Australian Age Group Sprint Distance / QTS R5 (Robina)
    16-19 Male (Sprint)
    2017
    9th
    Australian Junior Triathlon Series - R2 (Robina)
    Junior Men (16-19)
    2016
    11th
    Australian Junior Triathlon Series - R1 - Super Sprint Race Weekend (Runaway Bay)
    Junior Male (16-19)
    2016
    3rd
    QTS - R4 (Raby Bay)
    Open Mens (long)
    2016
    2nd
    QTS - R3 (Kawana)
    Open Mens
    2016
    2nd (Tied with 1st)
    Qld Aquathon Championships (Kawana)
    16-19 Men
    2016
    1st
    TQ All Schools Triathlon Trials (Kawana)
    Senior Boys
    2016
    1st
    QTS - R2 (Robina)
    16-19 Male - Super Sprint
    2016
    1st
    QTS - R1 (Raby Bay)
    Open Mens - Sprint QTS
    2016
    Declined position
    World Age Group Sprint Triathlon Championships (Cozumel, Mexico)
    16-19 Male
    2016
    9th
    Gold Coast Tri - Luke Harrop Memorial
    Open Mens - Sprint Distance
    2016
    3rd
    Australian School Sport - Triathlon National Championships (Hervey Bay)
    Intermediate Male
    2016
    1st
    QTS - R7 (Raby Bay)
    14-15 Male - QTS Sprint
    2016
    2nd
    Qld School Sport - State Trials (Hervey Bay)
    Intermediate Male
    2016
    13th
    QTS - R6 (Caloundra)
    Open Mens - QTS Sprint (Long Course)
    2016
    1st
    QTS - R5 (Robina)
    13-15 Male - QTS Sprint
    2016
    23rd
    Australian Junior Triathlon Series - R2 (Robina)
    16-19 Male (Junior)
    2015
    20th
    Australian Junior Triathlon Series - R1 (Canberra)
    16-19 Male (Junior)
    2015
    4th
    QTS - R4 (Raby Bay)
    Open Mens - QTS Sprint
    2015
    5th
    QTS - R3 (Kawana)
    Open Mens - QTS Sprint
    2015
    1st
    TQ All Schools Triathlon Trials (Kawana)
    Intermediate Boys
    2015
    4th
    QTS - R2 (Raby Bay)
    Open Mens - QTS Sprint
    2015
    12th
    QTS - R1 (Robina)
    Open Mens - QTS Sprint (Long Course)
    2015
    8th
    Moreton Bay Junior Cup (Redcliffe)
    ITU Junior 15+ Male
    2015
    3rd
    Australian School Sport - Triathlon National Championships (Penrith)
    Intermediate male
    2015
    7th
    Australian Youth Championships (Twin Waters)
    Intermediate Male
    2015
    8th
    Oceania Junior Championships (Penrith)
    Youth Male
    2014
    5th
    ITU Super Sprint Race Weekend (Runaway Bay)
    Youth Male
    2014
    7th
    Australian School Sport - National Triathlon Championships (Bendigo)
    Junior Male
    2014
    2nd
    Qld School Sport - State Trials (Hervey Bay)
    Junior Male
    2013
    9th
    Qld School Sport - State Trials (Redcliffe)
    Junior Male
  • Cross Country
    2017
    7th
    Qld 8km Cross Country Championships (Richlands)
    U20 - Male - 8000m
    2017
    3rd
    Met East Cross Country Trials (John Paul College)
    17 Male - 6000m
    2017
    6th
    QA All Schools Cross Country Trials (Kedron)
    17 Male - 6000m
    2016
    Declined position
    Australian Cross Country Championships (Canberra)
    16 Male - 6000m
    2016
    3rd
    Qld School Sport - State Trials (Maryborough)
    16 Male - 6000m
    2016
    3rd
    Met East Cross Country Trials (John Paul College)
    16 Male - 6000m
    2016
    2nd
    Koala Fun Run (Victoria Point)
    Open Men - 5km
    2016
    9th
    QA All Schools Cross Country Championships (Kedron)
    16 Male - 6000m
    2015
    20th
    Australian Cross Country Championships (Melbourne)
    U16 Male - 4000m
    2015
    2nd
    Qld Schools Cross Country Trials (Runaway Bay)
    15 Male - 4000m
    2015
    3rd
    QA All Schools Cross Country Championships (Kedron)
    15 Male - 4000m
    2015
    2nd
    Koala Fun Run (Victoria Point)
    Open Men (5km)
    2015
    2nd
    Met East Cross Country Trials (John Paul College)
    15 Male - 4000m
    2014
    2nd
    Qld Medium Course Cross Country Championships (Yeronga)
    U16 Male - 3000m
    2014
    Declined position
    Australian Cross Country Championships (Albany, WA)
    14 Male - 4000m
    2014
    3rd
    Qld Schools Cross Country Trials (Toowoomba)
    14 Male - 4000m
    2014
    5th
    Met East Cross Country Trials (Capalaba College)
    14 Male - 4000m
    2013
    37th
    Australian Cross Country Championships (Launceston)
    U14 Male - 3000m
    2013-16
    Age Champion
    Victoria Point State High School - Cross Country
    13 Male, 14, Male, 15 Male, 16 Male
    2006-12
    Age Champion
    Victoria Point State Primary School - Cross Country
    - 12 male
    2014
    1st
    Koala Fun Run (Victoria Point)
    U15 Male - 10km
  • Track Athletics
    2017
    2nd
    Qld 5000m Championships
    Mens Under 18
    2016
    10th
    Qld School Sport - State Trials (QSAC)
    16-17 Men - 3000m
    2015
    6th
    Qld School Sport - State Trials (QSAC)
    14-15 Men - 1500m
    2015
    6th
    Qld School Sport - State Trials (QSAC)
    14-15 Men - 3000m
    2014
    11th
    Qld School Sport - State Trials (QSAC)
    14-15 Men - 3000m
    2014
    10th
    Qld School Sport - State Trials (QSAC)
    14 Male - 1500m
    2013
    8th
    Qld School Sport - State Trials (QSAC)
    13 Men - 1500m
  • Swim
    2017
    PB's
    Met East Trials (Chandler)
    17 Male
    2017
    Age Champion
    Victoria Point State High - Swimming Carnival
    Open Boys
    2016
    declined position
    School State Selection Trials - (Chandler)
    16 Male - 200m back
    2016
    Qualified for States
    Met East Trials (Chandler)
    16 Male - 200m Back; 400m Freestyle; 100m Back
    2016
    2 PB's
    Copper Coast - Redlands A Grade (LC)
    15 Male
    2016
    Age Champion
    Victoria Point State High - Swim Carnival
    16 Male
    2016
    2 PB's
    Rackley A Grade Twilight Meet (Centenary Pool) (LC)
    15 Male
    2016
    2 PB's
    Miami Super Challenge (LC)
    15 Male
    2015
    3 PB's
    CJ's A Grade Long Course
    15 Male
    2015
    3 PB's
    Australian Crawl Development Meet - Long Course
    15 Male
    2015
    13th
    Met East Trials (Chandler)
    15 Male - 50 back
    2015
    Age Champion
    Victoria Point State High - Swim Carnival
    15 Male
    2014
    4th
    Vorgee Brisbane Open Water Championships (Kawana)
    U15 Male - 2.5km
    2014
    2nd
    Straddie Salute Ocean Swim
    U20 Male - 1km
  • Cycle
    2016
    6th
    Bayview Blast
    Jnr Men Half Marathon (50km)
    2016
    Various
    WRCC - Crit
    A Grade Snr, B Grade Snr
    2016
    8th
    Redlands Cycling Festival - Cleveland
    U17 Male
    2015
    1st
    WRCC – Club Championships
    B Grade - Open
    2015
    1st
    WRCC - Club Championships
    Juniors
    2015
    7th
    WRCC Mt Cotton Kermesse
    U17 Male
    2015
    ok
    Nerang Goldstars - Junior Carnival
    U17 Male
    2015
    various
    WRCC - Crit
    B Grade Snr
    2014
    ok
    WRCC Kermesee
    U17 Male
    2014
    various
    WRCC - Crit
    D Grade Jnr, C Grade Snr
    2014
    various
    Balmoral Cycle - Crit
    D Grade Jnr, C Grade Snr